Barcelona v Valencia: Luis Enrique parashikon garë të gjatë per titullin

Bosi i Barcelonës Luis Enrique beson se titulli gara La Liga nuk do të vendoset deri në javët e fundit.Katalanasit, të cilët e presin Valencia-n në Camp Nou të dielën, janë dy pikë prapa Real Madridit pas humbjes papritur fundjavës së kaluar në Deportivo La Coruna.

Rikthimi historik i tyre ne Champions League kundër Paris St Germain, i cili pa ata të përmbysë një deficit prej katër golash për të arritur në çerekfinale, ka marrë një shumë nga Barca, sipas trajnerit të tyre.

Dhe me një përballje e fundit e tetë Evropian me Juventus tani hyjnë në përzierje së bashku me detyrimet e tyre të frikshme të brendshme, Luis Enrique mendon se është shumë herët për të bërë pohimet në lidhje me ligën.

Duke folur në konferencën e tij për shtyp para ndeshjes, cituar në fcbarcelona.com, ai tha: “Unë mendoj se kampionati do të vendoset mbi matchdays e saj të fundit, sepse ata janë gjithmonë më vendimtare.

“Tani kalendari është në kërkim brutale për shkak të angazhimeve tona evropiane, too.

“Gjithashtu, ekipet më poshtë tabelës gjithmonë duket për të marr më shumë pikë mbi shtrirje përfundimtar.”

Valencia janë në këtë kategori. Edhe pse ata nuk janë më në rrezik për t’u zbresë, kampionët e 2004 janë djegur poshtë në 13 dhe të kërkoni gjasa për të thyer në gjysmën e sipërme mbi prag-in.

Luis Enrique dukej një notë kujdes, edhe pse, duke thënë: “. Valencia kanë provuar gjithmonë të jetë një kundërshtar shumë i ndërlikuar për ne, ata kanë lojtarë të një standard shumë të lartë”

Los Che janë përmirësuar dukshëm që nga tetori, kur pësoi një disfatë 3-2 në shtëpi me Barcelonën, dhe trajneri i tyre kreu Voro mendon se lojtarët e tij duhet të shkojnë në Kataluni pa frikë.“Çdo lojë është e ndryshme,” tha ai valenciacf.com. “Ne e dimë se çfarë ne jemi kundër, por frika nuk do të merrni ju kudo.

“Ne do të duhet të përdorin armët tona duhet të jetë në 100 për qind, dhe ne do të duhet për të kryer në një nivel të lartë në çdo fushë të jetë në gjendje për të konkurruar me Barcelonën.

“Ata janë gjithmonë një anë të rrezikshëm. Edhe më shumë në shtëpi, me titullin në fjalë.

“Ne do të jetë kundër një ekip të madh që të bëjë shumë gjëra të mirë dhe të ketë disa lojë-ndryshimin e lojtarë.

“Ne do të përdorim cilësitë tona të plotë dhe të përpiqen për të minimizuar gjërat që Barca të bërë mirë.”

Valencia mund të marrë zemër nga fakti se ata fituan këtë garë 2-1 sezonin e kaluar, gjithashtu duke marrë tre pikë prapa deri në bregun lindor, kur ata vizituan në shkurt 2014.Megjithatë, udhëtimi i tyre i fundit në Camp Nou përfundoi si një çekan 7-0 në Copa del Rey.

Luis Enrique zbulon planet e tij për menaxhimin minutave te Leo Messi-t

Trajneri i Barcelonës pranon se është e vështirë për të zgjedhur një ekip i cili nuk përfshin lojtari më i mirë në botë

Menaxheri i Barcelonës, Luis Enrique ka folur për Leo Messi, gjatë konferencës për shtyp të shtunën për të preview lojë skuadrës së tij kundër Valencias, e cila do të zhvillohet të dielën në Camp Nou. Kjo është lojë e 28 ligë të sezonit 2016/17.

Gjatë konferencës për shtyp, Luis Enrique u pyet nëse ai ka ndonjë plan për të menaxhuar minutat e Messi-t

gjatë fazës përfundimtare të sezonit, me klubin ende në tri gara pas një periudhe në të cilën argjentinasi vështirë se ka humbur një të dytë.Luis Enrique ka thënë se është diçka që ai mendonte për, por gjithashtu vuri në dukje se nuk mund të jetë e mundur.

“Ai ka numrat e njëjtë si sezonin e kaluar, ndoshta pak më shumë për shkak se vitin e kaluar ai ishte i lënduar për dy muaj”, tha Luis Enrique në lidhje me sasinë e futbollit Messi ka luajtur.

“Është analizuar dhe menduar rreth, por është e vështirë për të shkuar pa lojtarin më të mirë në botë.”

Messi ka luajtur pothuajse çdo gjë këtë sezon. Ai ka qenë një zëvendësues në dy ndeshje Leage, ndërsa ai është marrë off në tri raste. Ai është paraqitur edhe shumë në Copa del Rey, Ligën e Kampionëve dhe Superkupën e Spanjës.

 

Barcelona